Flere tophold snubler i 1. Division
Dagen i dag bød på en masse opgør i begge Elgiganten Ligaen 1. Divisioner, hvor flere af topholdene snublede, hvorfor begge ligaer er blevet lidt tættere.
A-divisionen toppes efter dagens kampe af Agaming, som med to storsejre har lagt sig på førstepladsen med 24 point. Bag dem ligger SoA, som kom til kort i opgøret mod Falcons, hvor de tabte 14-16, hvorfor de nu ligger nummer to - dog også med 24 point efter 12 kampe.
Også Campus Vejle * Instinct gjorde det godt i dag, hvor de med sejre over LINDESCAPE og Sørby Longshots spillede sig op lige bag AGF Academy, som ikke var i ilden i dag.
I Elgiganten Ligaen 1. Division B blev det også til flere overraskelser. Her snublede Campus Vejle * Flammen først, da de måtte se sig slået af Sørby Alpha, hvilket gav AaB en oplagt mulighed for at udbygge føringen ned til resten af holdene.
Et velspillende FURY-mandskab satte dog en stopper for dette, da de med en snæver 16-13-sejr besejrede det aalborgensiske hold, hvilket også sender zanoj og co. et skridt tættere på slutspillet og oprykning.
1. Division A - Stilling
1. Division A - lineups
- Agaming (J3nsyy, neemoN, Lazar, Johnnyxgod, Smolt)
- AGF Academy (wezx, SaCuL, FeZ, void, Phoey)
- Campus Vejle * Instinct (ToweR, Andie, Niemann, willy, mika)
- Falcons (WGaard, RavneFar, Speedy, Bunke, Kaspara)
- forsinket5 (stub-, juuL-, ValcoNN, tut-, NoisH, sus-)
- Kronjyllands Esport (Glockey, Vazion, Sickness, HaxzOr, Lukib0y, Vazion)
- LINDESCAPE (Human1SK, alexsomfan, Smokey, Spuddy, Thobo, C1gura)
- Spirit of Amiga (spdr, fuzion, minet, Sikrow, OJ)
- Sørby Longshots (Saxephone, Laykinn, Zunrize, F1reScopE, KDone, N1njaKING)
- AaB Akademi (Veeip, Klint, RotteNygard, rasta, grumpyMonk)
1. Division B - Stilling
1. Division B - Lineups
- Alicorn (Sepji, Qazzy, GoBjerG, T4nner, DFINE)
- Campus Vejle * Flammen (BloMMeN, MiLLER, mad0, MSN, ebbens)
- ELT.Main (MagS, videN, Gus.B, XaiN, ZorenZen, LethJ)
- eSpuma Main (Grønlænderen, SokS, fЯed, embo, ivaNb, PHX)
- FURY (fuzehh, inteq, Vitexx, zanoj, zekon)
- Halstedhus.Masonic (LevelSnap, S3CH3R, anakin, S1ndt, GydeN, ryox)
- HDE.Hype (bytner, oJay, Rollo, kroK, Frosty, Sa!azaR)
- Sørby Alpha (Zimmer, wEDE, DalleEZ, Hardt, Griller)
- Ølgod Efterskole (MistR, L1ndtoft, logz, Hansi, zukz)
- AaB Esport (Vaegten, HezYy, D0pmax, Shannon, WolflaZ)
1. Division - Grundspil
- 1. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
- 8. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
- 15. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
- 22. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
- 29. september - Kampstart mellem kl. 18 og 22
- 30. september - Transfervindue
- 6. oktober - Kampstart mellem kl. 18 og 22
- 20. oktober - Kampstart mellem kl. 18 og 22
- 27. oktober - Kampstart mellem kl. 18 og 22
- 3. november - Kampstart mellem kl. 18 og 22